Madame Pylinska i sekret Chopina

Eric Emmanuel-Schmitt

 

Przekład: Łukasz Müller, Jan Nowak
Adaptacja i reżyseria: Robert Gliński
Obsada: Paulina Holtz, Kacper Kuszewski, Lena Ledoff, Joanna Żółkowska
Scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska
Konsultacja muzyczna: Lena Ledoff, Paweł Sztompke

Utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta gra Lena Ledoff

Spektakl jest adaptacją książki „Madame Pylinska i sekret Chopina” Erica Emmanuela Schmitta. Autora adaptacji: Robert Gliński

Premiera on-line: 27 września 2020, godz. 19:00, kanał YT Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. 

Jak pisze reżyser i autor adaptacji, Robert Gliński: „To spektakl o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych.

Młody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle czegoś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylinskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć z niego artystę. Lekcje u Madame nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

To spektakl o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła. O świecie pulsujących energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych.

Spektakl będzie miał formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wyniknie to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i pryncypialnej Madame Pylinskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia będą utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Rejestrację spektaklu zrealizowano w dniach 20-24.08.2020 r. w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu KULTURA W SIECI.

 

Eric-Emmanuel Schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Choć jego twórczość bije kolejne rekordy popularności, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią.

Urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-Lès-Lyon, małym miasteczku u podnóża francuskich Alp. Jako kierunek studiów wybrał filozofię. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostateczniezwrócił się jednak ku literaturze, filozofię traktując raczej jako źródło inspiracji. W jego wizji świata jest mniej więcej tyle miejsca dla rozumu, co dla ducha.

W twórczości Schmitta często powracają najważniejsze tematy egzystencjalne: sens istnienia, miłość, tęsknota, pragnienie. Schmitt stara się mówić również o trudnych przeżyciach, które są – lub kiedyś się staną – udziałem każdego człowieka. Pisze o tym, co trudne, ale jednocześnie dzieli się z czytelnikami swą pogodą ducha i daje nadzieję.

www.eric-emmanuel-schmitt.com

Podsumowanie

 

Grant programu KULTURA W SIECI umożliwił agencji artystycznej wyprodukowanie spektaklu teatralnego on-line „Madame Pylinska i sekret Chopina”. Próby do spektaklu odbywały się w lipcu i sierpniu 2020, spektakl zarejestrowano w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. Premiera spektaklu odbyła się 27 września 2020 na kanale YouTube, pierwszymi odbiorcami sztuki zostali odbiorcy internetowi.