Pani Pylińska i sekret Chopina

Eric-Emmanuel Schmitt

Obsada: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz / Dorota Naruszewicz, Kacper Kuszewski, Lena Ledoff

przekład: Jan Nowak
reżyseria: Robert Gliński
scenografia i kostiumy: Tatiana Kwiatkowska

obsada:
Joanna Żółkowska
Paulina Holtz / Dorota Naruszewicz
Kacper Kuszewski
utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta gra Lena Ledoff

premiera: 10 maja 2022 Warszawa UCK „Alternatywy”

Przedstawienie, które zabiera widza w 90-minutową czarującą podróż do pięknego i zachwycającego Paryża! Będzie sympatycznie, lekko, wzruszająco i z wdziękiem.

Pani Pylińska i sekret Chopina, czyli
– zagadki wcale nie muzyczne.
– do czego można zniechęcić, a do czego zachęcić.
– kim są sikorki i pająki?
– wcale nie o Fryderyku.

Pani Pylińska – dowcipna, ekscentryczna, mądra nauczycielka muzyki (w tej roli znakomita Joanna Żółkowska) podaje swemu młodemu uczniowi – przyjacielowi (Kacper Kuszewski) sposób na życie i wskazuje mu odpowiednie drzwi, za którymi otworzy się przed nim szczęśliwa, spełniona przyszłość. Udziela niekonwencjonalnych rad na temat gry na fortepianie, ale też jego życia intymnego. Kiedy mówi: „mam wrażenia, że kocha się pan tak, jak wjeżdża się do tunelu, to znaczy, że od razu zmierza pan w stronę wyjścia. Wolałabym, żeby skupił się pan na drodze do wjazdu” i rada skutkuje, naprawdę cieszy się jego szczęściem, które osiąga ze swoją kochanką. Cieszy się jego rozwojem. „Gra pan zachwycająco. Oddaje się pan muzyce tak, jak oddaje się pan miłości”.

Sekret zaś dotyczy Aimee – pięknej i tajemniczej cioci głównego bohatera (Paulina Holtz/Dorota Naruszewicz) dzięki której dowie się on, co to znaczy miłość. A jeżeli lubicie muzykę – to też się nie zawiedziecie!

”Teraz już wiem, jak wygląda prawdziwa Pani Pylińska!” 

Eric-Emmanuel Schmitt

 

Spektaklem Pani Pylińska i sekret Chopina Joanna Żółkowska obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Kulisy sławy Joanny Żółkowskiej: https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/joanna-zolkowska-w-kulisach-slawy,351827.html 

Dzieło oryginalne w języku francuskim © Antigone 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone

www.eric-emmanuel-schmitt.com

 

.

Świetna sztuka. Dużo muzyki Chopina. Przyjemnie się oglądało.

Aleksandra

Świetny spektakl, super pianistka, dobra gra aktorska

Maszmi

Świetne przedstawienie, super aktorzy, duża frajda. Oby jak najczęściej.

Ania

Wspaniała sztuka, świetnie zagrana i wspaniała muzyka na żywo. Polecam serdecznie!!!

Marta

Eric-Emmanuel Schmitt


Eric-Emmanuel Schmitt jest jednym z najbardziej poczytnych francuskich pisarzy. Jego książki zostały przetłumaczone na 40 języków, a sztuki teatralne wystawiane są w teatrach w 50 krajach świata. Choć jego twórczość bije kolejne rekordy popularności, on sam wciąż pozostaje dość tajemniczą postacią.

Urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-Lès-Lyon, małym miasteczku u podnóża francuskich Alp. Jako kierunek studiów wybrał filozofię. Po studiach zrobił doktorat i wykładał filozofię na Université de Savoie. Ostateczniezwrócił się jednak ku literaturze, filozofię traktując raczej jako źródło inspiracji. W jego wizji świata jest mniej więcej tyle miejsca dla rozumu, co dla ducha.

W twórczości Schmitta często powracają najważniejsze tematy egzystencjalne: sens istnienia, miłość, tęsknota, pragnienie. Schmitt stara się mówić również o trudnych przeżyciach, które są – lub kiedyś się staną – udziałem każdego człowieka. Pisze o tym, co trudne, ale jednocześnie dzieli się z czytelnikami swą pogodą ducha i daje nadzieję.

www.eric-emmanuel-schmitt.com