W DRODZE DO HOLLYWOOD.

Krzysztof Komeda

50. rocznica

Lena Ledoff –  fortepian
Olga Maroszek/Adam Rymarz – vocal
Paweł Sztompke – słowo

W tym roku mija 50. rocznica śmierci jednego z najsłynniejszych kompozytorów kina, Krzysztofa Komedy.

Czas Komedy – przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych – to czas jazzu w muzyce, szkoły polskiej w kinie, moment niezwykle twórczy i piękny dla powojennej kultury Europy. Muzyka Komedy przetrwała próbę czasu, wciąż jest atrakcyjna dla nowych pokoleń i ważna dla artystów, którzy sięgają po jego tematy.

„W drodze do Hollywood” – tak zatytułowaliśmy koncert, który jest hołdem dla Krzysztofa Komedy i całego pokolenia Artystów (muzyków, filmowców, literatów) mających ogromny wpływ na wszystko to, co dzieje się współcześnie w kulturze.

 

Lena Ledoff. Urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce. Komponuje muzykę dla teatru i aktywnie koncertuje, w oryginalny sposób łącząc muzykę  klasyczną i jazz.

Występowała na scenach Paryża, Toronto, Pragi, Bratysławy, Kijowa, St.Petersburga, Irkucka, Ottawy, Montrealu, Lwowa, Budapesztu, Warszawy i większości polskich miast.

W 2010 r. została stypendystką Prezydenta M.St. Warszawy. Jako kompozytor i muzyk współpracuje  z teatrami: Studio, Rozmaitości i Ateneum w Warszawie oraz Teatrem Nowym w Łodzi.

Adam Rymarz. Wokalista obdarzony słuchem absolutnym oraz niezwykle ciepłą barwą głosu o szerokich możliwościach ekspresji. Z powodzeniem porusza się w różnorodnych stylach muzycznych, od jazzu po soul i gospel. W swoim repertuarze posiada utwory należące do kanonu piosenki polskiej oraz światowe standardy muzyki rozrywkowej.

Jest absolwentem wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej w Katowicach, laureatem licznych nagród i wyróżnień, w tym statuetki „Indywidualność wokalna” (Inowrocław 2002) oraz Grand Prix i Nagrody Specjalnej Prezydenta Miasta St. Warszawy dla Najlepszego Wokalisty Gospel (Warsaw Gospel Days 2005). Zadebiutował profesjonalnie na scenie krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego w 2001 roku. W latach 2003-2005 śpiewał w grupie wokalnej Teatru Muzycznego Roma w Warszawie.

Paweł Sztompke. Muzykolog, od 1977 roku dziennikarz Polskiego Radia. Jego specjalnością muzyczną,radiową jest muzyka filmowa. Prowadzi audycje „Muzyczna Jedynka” i „Ostatni seans filmowy” oraz spotkanie z publicznością „Muzyka w kinie i poza nim”. W 2008 roku otrzymał nagrodę Złoty Mikrofon za ogromną wiedzę i popularyzację polskiej muzyki rozrywkowej i filmowej w znakomitym kontakcie ze słuchaczami na antenach Polskiego Radia.

W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju Polskiego Radia.

Z ogromną przyjemnością posłuchałam kompozycji Komedy. Wszystkim ciągle pobrzmiewają Jego utwory…
Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wieczór pełen wzruszeń i przypomnień.

Elżbieta

Bardzo dobry koncert, świetna gra na fortepianie Leny! Szkoda tylko, że tak szybko czas w jego trakcie minął

Paweł

Fenomenalny koncert muzyki Krzysztofa Komedy wczoraj na Łowickiej. Przy fortepianie niepowtarzalna, łącząca jak gdyby nigdy nic Komedę z Chopinem, dramatyzm z komizmem i poczuciem humoru Lena Ledoff. Znakomita interpretacja piosenek i mistrzowskie wokalizy – Adam Rymarz. Przejmująca historia i wciąż tak młoda muzyka z tekstami mistrzów – naprawdę niepowtarzalny wieczór. 

Dorota

Bardzo przyjemny wieczór. Super piano i super wokal 🙂

Ewa

Bardzo dobry wieczór, z piękną muzyką i mądrą rozmową.

Agnieszka